osiedle elżbietowo żukowo

Spotkanie z Burmistrzem

We wtorek 24 października 2017 odbyło się spotkanie z Burmistrzem W. Kankowskim. Ze strony Osiedla obecni byli:

  • Bartosz Mędrala – Przewodniczący Zarządu Osiedla
  • Tomasz Dawidowski – Z-ca Przew. Zarządu Osiedla
  • Piotr Głodowski – Członek Zarządu Osiedla
  • Józef Wydrowski – Radny Rady Osiedla
  • Bartłomiej Hirsz – Radny Rady Osiedla

Pod spodem lista tematów przesłanych do kancelarii przed spotkaniem wraz z ustaleniami. Na zielono dopisano ustalenia – o ile były:


BO2017. Omówienie harmonogramu i planowanego zakresu prac. Zakres prac na stronie www nie odpowiada temu zgłoszonemu w projekcie i w związku z tym chcielibyśmy (jako strona zgłaszająca projekt) dowiedzieć się więcej w tej sprawie.

25/10/2017 planowane jest podpisanie umowy na wykonanie oświetlenia. Przetarg zakończył się z najniższą ofertą około 4tys poniżej naszych wstępnych szacunków. Po podpisaniu umowy nastąpi przedmiar wyrównania nawierzchni. Pozostała w BO suma zostanie wydana na pozostałe elementy projektu tj. ławki, monitoring, śmietniki itd..


BO2017/2018 – konsultacje. Mamy uwagi co do samego sposobu konsultacji. Mamy wrażenie, że inicjatywa definitywnie jest  po stronie mieszkańców. Gdyby nie to, że sami dobijamy się z trudem do UG to nic nie wiedzielibyśmy o statusie inwestycji (jedynie obowiązkowe ogłoszenia o przetargach trafiają na zewnątrz).

Brak ustaleń – nic się nie zmieni.

 


Odcinek pobocza drogi ul. Parkowej od ujęcia gazu do Państwa Ziegert osuwa się. Problem był zgłaszany już rok temu i chyba nic w tej sprawie nie zrobiono. Droga zawęża się zmuszając kierowców do jazdy po zarośniętej już częściowo osuniętej ziemi co dalej prowadzi do rysowania karoserii wystającymi gałęziami.

Problem zostanie rozwiązany w trybie awaryjnym.

 


Przestrzeń skarpy przy skrzyżowaniu ul.Słowackiego i Mickiewicza od początku ulic: zarośnięta przestrzeń skarpy zasłania widoczność wyjeżdżającym z ul. Słowackiego na ul. Mickiewicza. Do tego punktu chcielibyśmy dołączyć sprawę wybudowania parkingu przez P. B. Hirsza. Zgłaszał się do nas kilka dni temu wyrażając chęć wzięcia udziału w spotkaniu, gdyż jak twierdzi, UG nie odpowiedziało w terminie na jego wniosek w tej sprawie. Należy ustalić co w tym miejscu będzie wykonane i kto to wykona. Sam parking miałby bodajże przylegać do zarośniętej działki nie powodując zasłaniania Mickiewicza (stan faktyczny należałoby ustalić).

Jest zgoda z UG na wybudowanie dwumiejscowego parkingu co rozwiązuje problem zarośli. Po spotkaniu byliśmy na wizji lokalnej w celu ustalenia, czy parking nie będzie zasłaniał ulicy Mickiewicza samochodom wyjeżdżającym ze Słowackiego – stwierdzono, iż parking nie będzie utrudniał wjazdu na Mickiewicza.


Uwagi do jakości prac związanych z utwardzaniem ulic: Zapadające się płyty na ul.Słowackiego – problem zapadania się płyt wrócił po wcześniejszej interwencji służb niestety nie został zlikwidowany.

Będzie wizja lokalna w celu ustalenia powodu zapadania się płyt (woda opadowa?)

 


Uwagi do jakości prac związanych z utwardzaniem ulic: Nowo wybudowany odcinek Mickiewicza ma źle osadzone studzienki. Nie minął miesiąc, a już są zapadnięte.

Mickiewicza nie ma jeszcze odbioru – zakładam więc, że do momentu odbioru zapadnięte kostki brukowe zostaną ponownie osadzone.

 


Progi na ul. Słowackiego – rozmieszczenie dwóch progów na ul Słowackiego tak jak to było w złożonym wniosku o instalacje urządzeń spowalniających. Przypominamy, że już rok temu miało to być wykonane razem z płytami, następnie odłożyliście to Państwo do marca tego roku. Teraz mamy połowę października i nic w tej sprawie się nie dzieje.

„Postaramy się w tym roku”

 


Czy Pan Burmistrz wnosił uwagi do projektu środowiskowego dotyczącego modernizacji Korytarza Kościerskiego. Wnosiliśmy uwagi (przesłane cc na sekretariat) do zawartości dokumentacji na podstawie, której miała zostać wydana decyzja. Jakie jest stanowisko urzędu również w odniesieniu do naszych uwag? Kto w UG monitoruje inwestycje? Jaki jest zakres prac w wariancie preferowanym przez inwestora? Ta inwestycja może wpłynąć bardzo negatywnie (hałas, likwidacja peronów) na mieszkańców Żukowa – kto i w jaki sposób broni naszych interesów?

UG złożyło wniosek, aby nie był usuwany przystanek kolejki przy szkole podstawowej/liceum. Ponad to – planowane jest przesunięcie przystanku koło gimnazjum w kierunku na Pępowo. Monitoring ze strony UG ma się odbywać na etapie wykonywania projektu. Zajmują się tym: Urbanistyka (ewentualne bariery dźwiękochłonne, przystanki?) i Drogi (w zakresie przejazdów).

 


Jaki jest stan prac nad kładką przez rzekę Słupiną? Z budżetu osiedla w roku 2017 przekazaliśmy kwotę 16 tys złotych na wykonanie projektu.

W roku 2018 zostanie wykonany projekt, dokonane uzgodnienia i pozwolenia. Szacunkowy koszt powyższego to około 35tyś. Kładka miałaby powstać za następnej kadencji. Przy tej okazji rozmawialiśmy o moście przy Konopnickiej – mamy nadzieję że uda nam się poprawić sytuację – rozważane są różne warianty. 

 


W budżecie osiedlowym mamy do wykorzystania jeszcze ok. 4 tys zł. Pan Szur prosił nas (w kontekście przyszłorocznego budżetu) o rozpoznanie możliwości ułożenia płyt jumbo na bardzo małych odnogach Mickiewicza (mini uliczki na trzy płyty i głębokości dwóch- trzech posesji). Uważamy, że to dobry pomysł i chcielibyśmy przeznaczyć tą sumę już w tym roku i kontynuować w kolejnym – czy jak zwykle możemy liczyć na dofinansowanie w postaci ułożenia płyt (większe?).

Dokładnie mowa jest o 5tyś złotych. Wniosek o zakup płyt został już złożony. Ułożenie po stronie UG z funduszy innych niż osiedlowe. Może być problem z ułożeniem w tym roku. Małe uliczki, o których mowa okazały się być prywatne więc Gmina nie może ułożyć tam płyt. Płyty pójdą więc na ślepą odnogę Słowackiego (od skrzyżowania z Makuszyńskiego) lub na Gałczyńskiego, które częściowo można ułożyć płytami (z wyłączeniem gruntów prywatnych).

 


Modernizacja ulicy Mickiewicza: kiedy zostanie zakończona inwestycja? – chodzi o montaż lamp. 

Powrócimy do tematu w przyszłym roku.

 


Modernizacja ulicy Mickiewicza: podjazd Pani Banaszewskiej znalazł się poniżej drogi, do której przylega – obiecano jej rozwiązanie problemu w postaci studzienek spustowych. Kiedy planowane jest wykonanie prac.

Prace zostaną wykonane dopiero po stwierdzeniu zaistnienia problemu zalewania.

 


Studzienki (część) na starym odcinku Mickiewicza znajdują się już bardzo wysoko ponad jezdnią i powinny zostać głębiej osadzone. Wiemy, że prace te są zaplanowane. Chcielibyśmy poznać zakres prac (ile studzienek i gdzie) i termin wykonania prac.

Prace będą wykonane w przyszłym roku ze względu na wysokie obłożenie Spółki Komunalnej.

 


Dowiadujemy się nieoficjalnie o możliwości uruchomienia się bardzo dużej inwestycji deweloperskiej na wzgórzu pomiędzy torami i Mickiewicza. Już wybudowano wjazd z Mickiewicza w kierunku wzgórza. Inwestycja ta ma się podobno wiązać z dużą niwelacją terenu co miałoby spowodować liczone w tysiącach samochodów wywózki ziemi. Obawiamy się, że ani Mickiewicza (dopiero co wybudowano nową nawierzchnię), ani most na Słupinie tego nie zniosą lub w najlepszym razie będą się nadawały jedynie do remontu. Chcielibyśmy omówić rozwiązanie problemu. Wielu mieszkańców uważa, że należałoby ustawić przy moście znak informujący o jego nośności co spowodowałoby ograniczenie najcięższego ruchu. Najlepiej jednak byłoby, aby ciężki ruch poszedł objazdem po drodze gruntowej.

Zostanie ustawione ograniczenie tonażu do 12t – cięższe samochody będą musiały uzyskać pozwolenie na przejazd. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się, że most na Mickiewicza nie jest w najlepszym stanie i może wymagać remontu w bliskiej przyszłości.

 


Gałczyńskiego. Mieszkańcy wnioskują o utwardzenie pozostałej drogi płytami (górny odcinek). Niestety część drogi to wciąż teren prywatny i właścicielka (rozmawiałem dwukrotnie z pełnomocniczką właścicielki) chciałaby, aby gmina tę działkę odkupiła – podobno były wnioski w tej sprawie. Nie wyraża zgody na ułożenie płyt na swojej działce. Jak można rozwiązać ten problem w przyszłości?

Co do zasady, działki drogowe gmina musi przejąć na mocy prawa. Drogi wewnętrzne gmina ewentualnie może przejąć, ale za darmo (i nawet  wtedy niechętnie). Gmina ustali jaki jest stan faktyczny na Gałczyńskiego i wtedy powrócimy do tematu.

 


Rozmowa na temat budżetu osiedla na rok 2018 tj. czy jak co roku dostaniemy dofinansowanie do „trwałych inwestycji” typu płyty jumbo, zagospodarowanie terenów zielonych itd?

Brak ustaleń. Konsultacje będą dokonywane ad hoc.

 


 

Brak komentarzy

  • Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone: *
  • Możesz użyć znaczników HTML HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>